Drewno egzotyczne na dom

Trzeba by daleko w przeszłości szukać przyczyn popularyzacji idei budowania murowanych domów na terenie naszego kraju, skoro oczywiste wydaje się to, z e w naszych warunkach klimatycznych oraz przy tak bogatym drzewostanie, oczywistością wydawałoby się budownictwo drewniane, które tak popularne jest w Skandynawii czy w Kanadzie. Jednak przez szereg dziesięcioleci to właśnie domy murowane były podstawa budownictwa mieszkaniowego. Dzisiaj zauważalny jest jednak trend skłaniający się w kierunku budowania domów całkowicie z drewna. Z reguły domy te stawiane są na wzór domów kanadyjskich czy właśnie skandynawskich przy użyciu rodzimych gatunków drewna takich jak sosna, świerk, modrzew czy jodła. Jenak czy do wybudowania takiego domu można wykorzystywać drewno egzotyczne? Sprawa jest nieco skomplikowana. Abstrahując już od tego, że budowa domu z tego typu drewna byłaby ogromnie kosztowna, ponieważ jak chyba większość osób doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że wysokiej jakości, odpowiednio twarde drewno egzotyczne może kosztować nawet trzy razy więcej niż drewno krajowe, to dochodzą tutaj również problemy natury technicznej i montażowej.

Budowanie domu

Samo budowanie domu z drewna nie jest czymś bardzo skomplikowanym. Chociaż jeżeli chcemy, aby nasz dom nie był wiecznie skrzypiącym i po prostu nieco hałaśliwym domostwem, na co wpływają odgłosy pracy drewna i jego pękania, jeżeli było nieodpowiednio zamontowane i spasowanie, to musimy powierzyć pracę znającym się na rzeczy specjalistom.

Szkopuł jest w tym, że drewno egzotyczne http://www.thermo-drewno.pl/thermodrewno może zachowywać się nieco nieprzewidywalnie w naszym klimacie i jeżeli dana firma montażowa nie ma doświadczenia w budowaniu z danego gatunku drewna, to cała konstrukcja domu może okazać się niezbyt udana, przez co trudna w użytkowaniu, właśnie przez efekty pękania i niekontrolowanego odkształcania się drewna. Co nie zmienia fakty, że wiele gatunków drewna egzotycznego byłaby doskonałym budulcem pod względem odporności na wilgotność, różnego rodzaju grzyby i oczywiście szkodniki.